28.11.2023 AB Dijital Kafalar
AB Dijital Kafalar Etkinliği Geniş Katılımla Gerçekleşti.

Avrupa Birliği’nin desteği ve AB Bilgi Merkezi organizasyonunda gerçekleşen "AB Dijital Kafalar" etkinliği, 27 Kasım Pazartesi günü Rüstem Kitabevinde çeşitli bölgelerden bir araya gelen katılımcıların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Dijital inovasyon ve girişimcilik konularında odaklanan  etkinlik, "İnsan Kütüphanesi" konseptiyle katılımcılara geleneksel sınırları aşan bir deneyim sunarken, dijital inovasyon ve girişimcilik konularında etkileşim sağladı.

Avrupa Komisyonu’ndan Program Yöneticisi Deniz Birinci'nin açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, AB Yardım Programı’nın desteği ile başarılı çalışmalara imza atan girişimcilerin başarı hikayeleri paylaşıldı. "Bu özel gün, dijital geleceğimize ilgi duyan gençlerimiz ve kadınlarımız başta olmak üzere, hepimiz için düzenlendi," diyerek etkinliğin geniş hedef kitlesine ve amacına dikkat çeken Birinci, "Avrupa Birliği olarak, yenilikçi girişimcilik ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında iş birliği ve diyalog geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlik, bu vizyonumuzun önemli bir parçası ve gelecekte de benzer etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Avrupa Birliği Mali Yardım Programı desteğiyle kendi alanlarında yenilikçi çözümler üreten dört değerli oluşumun temsilcileri yer aldı. Yenilikçi fikirleri ve sürdürülebilir iş modelleriyle topluma katkı sağlayan konuşmacılar, paylaşımlarıyla katılımcılara ilham verdiler. Bu bağlamda, Eyyüp Kavalcı, sosyal medya yönetimi ve pazarlama alanında sundukları dinamik ve öncü çözümler hakkında bilgi verdi. Kıbrıs'ta Indie oyunlar geliştiren bir şirketin kurucuları Atakan Ergin, Şerife Sündü, Asrin Eker ve Valeria Sevgi Apel, Startups4Peace(Su4P) 2023 finalisti olmaktan duydukları gururu dile getirirken, projeleri ve deneyimleri hakkında katılımcılarla bilgilerini paylaştılar. Startups4Peace (Su4P) 2022 şampiyonlarından başka bir firmanın kurucu ortakları Ayşe Aydındoğmuş ve Şirin Özkaynak ise, yaşlı bakımında sundukları dijital çözümlerle topluma nasıl katkıda bulunduklarını ve yapılanma süreçlerini anlattılar. Son olarak, Mimar Çağan Yiğit, tarihi eserlerin korunması ve tanıtılmasında artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında desteklenen AB Bilgi Merkezi, Kıbrıs Türk toplumunu AB değerleri, politikaları ve yardım programları hakkında bilgilendirerek, AB konusundaki farkındalığı artırmaya devam etmekte ve toplumu AB’ye yakınlaştırmayı hedeflemektedir.

Daha detaylı bilgi için [email protected] adresine ulaşabilirsiniz.